środa, 31 maja 2017

Trzeci z kolei finał w Warszawie.


W dniach 5-6 czerwca 2017 roku już po raz trzeci wzięłyśmy udział w konferencji podsumowującej - tym razem - X edycję projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. 
  

Jej organizatorami byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.





Pierwszego dnia uczestniczyłyśmy w  warsztatach podsumowujących i wizytach studyjnych w warszawskich instytucjach kultury.  





 Drugiego dnia odbyła się  gala finałowa w Muzeum Powstania Warszawskiego. 


 Złożyły się na nią: targi projektów i animacje, jubileuszowy tort na 10-lecie programu, panel podsumowujący i rozdanie dyplomów oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.



Trzy z nas:  Nikolina Pycz, Dominika Sokół i Aleksandra Wiśniewska, przedstawiły projekt pt. „Lokalne miejsca pamięci narodowej - gmina Prostki".
Projektowa praca spotkała się z miłą oceną ze strony p. Michała Szułdrzyńskiego - znanego dziennikarza i publicystę.

Paulina Lewandowska i Weronika Orłowska zaprezentowały projekt pt. „Dwoje ludzi - jedna historia” będący efektem ich współpracy z dwiema uczennicami z Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. 
Projektową pracę oceniał p. Maciej Podbielkowski - historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Podsumowania nadszedł czas"




 Tak wyglądało filmowe zakończenie roku szkolnego w Filmotece Szkolnej.




Nabór na przyszły rok szkolny rozpoczęty i już są chętni .

sobota, 27 maja 2017

"Robot Finch wśród nas".



Nasze filmiki cieszą się w naszej szkole coraz większą popularnością. Młodsi koledzy i koleżanki z podziwem, ale i z lekką zazdrością je oglądają. Mamy nawet prośby o stworzenie filmu o danej klasie. Są też chętni do zmierzenia się z kamerą. Cieszy nas to bardzo, ale potrzebny jest na to - przede wszystkim - czas.







Najnowszy nasz filmik jest relacją z działań Szkolnego Klubu Kodowania, a dokładniej relacją z zajęć, na których obecne były wypożyczone  roboty. Żeby robot poruszał się czy mówił,  należy go zaprogramować czyli  nauka. Ale potem to już czysta przyjemność i zabawa.  









 Najczęściej robotami, ich programowaniem czy generalnie  robotyką, interesują się chłopcy. Nasz filmik wyraźnie pokazuje, że zainteresowania dziewczynek nie różnią się od zainteresowań chłopców.  Chociaż nie posiadają takiego doświadczenia w tym względzie, jak chłopcy, ale próbują i starają się im dorównać.  Ważnym atutem tych zajęć jest możliwość wymiany doświadczeń.








Klubowi kodowania wiele dobrego życzymy
Zapewne jeszcze powrócimy
Tymczasem się żegnamy
Z kolejną relacją pośpieszamy !

Akcja medialna "Lekcje z telefonem".


Lubimy nowe wyzwania. To dzięki ich realizacji przybywa nam wiedzy i umiejętności, które pozwalają nam działać i tworzyć - z każdym razem -  coraz lepiej. Poza tym jest to fajna dla nas  - dla ludzi młodych poszukujących swojej przystani życiowej - edukacyjna przygoda.




 Takim wyzwaniem i jednocześnie doświadczeniem był dla nas udział w akcji medialnej "Lekcje z telefonem". Należało opracować komiks zawierający sześć przykładów na wykorzystanie telefonu komórkowego w edukacji szkolnej. Te i kilka innych zdjęć wykorzystałyśmy do stworzenia pracy konkursowej.



 

Patrząc na własne dzieło, ale już tak z perspektywy czasu, stwierdzamy, że zbyt poważnie podeszłyśmy  do tego zagadnienia. Inni uczestnicy konkursu skupili się głównie na przedstawieniu wykorzystania telefonu komórkowego na różnych przedmiotach. Ok. Ale czy tylko w szkole wykorzystujemy telefon komórkowy w celach edukacyjnych ? Czy są to tylko obliczenia, praca ze słowniczkiem czy lukanie do librusa ? 

My do lekcji z wykorzystaniem telefonu komórkowego podeszłyśmy nieco inaczej i szerzej potraktowałyśmy to zagadnienie. Jak ? Można zobaczyć na 
https://padlet.com/Krysia123/frzrbcdv9h15

sobota, 20 maja 2017

"Jeden dzień w Warszawie"


Większość z nas - zapewne - kojarzy Warszawę z Zamkiem Królewskim, z Łazienkami, ze Starówką, z Pałacem Kultury i Nauki, z  Sejmem, z protestami, .... . Lista jest bardzo długa i nudne byłoby podawanie  kolejnych rzeczy, z którymi kojarzy nam się  nasza stolica. 





Mało kto zaś identyfikuje pewne zakątki Warszawy jako  miejsca, gdzie można odpocząć i zastanowić się nad sensem własnego życia. .






Rzecz jasna, że pewne miejsca i minione wydarzenia historyczne będą w pamięci nas wszystkich zawsze obecne i wciąż żywe.  O nich nie możemy zapominać, tak, jak o tym, że jesteśmy Polakami.






Czy będą to chlubne karty historii, czy też nie, to nie da się ich wymazać na zawsze z pamięci, ani zburzyć. Niektóre z nich - Pałac Kultury i Nauki - pięknie wkomponowują się we wpółczesną architekturę Warszawy.








Warszawa, to miejsce niezliczonej ilości spotkań ludzi - młodych i starszych, Polaków i obcokrajowców - odbywających się prywatnie, zawodowo czy naukowo. Dużo młodzieży studiuje w stolicy, ale równie dużo przyjeżdża do niej w ramach podsumowań projektowych. Służy to - przede wszystkim - wymianie doświadczeń i nawiązaniu przyjaźni.








Młodzież z całej Polski przyjeżdża do Warszawy, aby  pochwalić się przed innymi tym, co stworzyła. Eksponowanie czy prezentowanie swoich działań nie jest taką łatwą - jakby się wydawało - sprawą. Wyczerpuje dorosłego człowieka. Cóż więc ma powiedzieć młody człowiek ?










Do nas należy dbałość o to,aby historie naszych najbliższych czy poznanych ludzi były przekazane innym i to w zgodzie z prawdą oraz bez żadnych zafałszowań. 








W Warszawie rozwija się prężnie nauka, obecnie bardziej ta praktyczna. Wiele osób przyjeżdża po to, aby się szkolić, poznawać i zdobywać wykształcenie. Jest to możliwe dzięki funkcjonowaniu uniwersytetów i szkół wyższych oraz placówek naukowych, np. Centrum Nauki Kopernik.



Te i inne aspekty życia w Warszawie porusza film, jaki stworzyłyśmy na konkurs "Warszawa Szwankowskiego". Zapraszamy do jego obejrzenia na stronie

https://youtu.be/FiHGMLUkp9A

"Dwoje ludzi - jedna historia"



Całkiem niedawno opublikowałyśmy na youtube drugi film przeznaczony na konferencję podsumowującą kolejną edycję projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce".






 Jest on efektem naszej współpracy ze starszymi koleżankami z VI Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Augustowie. Asia i Ola nagrały wywiad, a my montowaliśmy i zajmowaliśmy się transkrypcją, sprawozdaniem i całą "papierologią" związaną z tym filmem.



Materiału do montażu było sporo. Problem tylko w tym, że w 3/4 nagranego materiału słychać było dodatkowe efekty dźwiękowe, które ujemnie wpłynęły na jakość filmu. W końcu nasze starsze koleżanki i my uczymy się na popełnionych błędach. Któż ich nie popełnia ?



Nie mniej jednak zapraszamy do obejrzenia filmu pt. "Dwoje ludzi - jedna historia" , którego bohaterami są państwo Złotkowscy. Obydwoje urodzili się w Augustowie i zostali wywiezieni na Syberię. Po powrocie do kraju, do rodzinnego miasta, spotkali się ze sobą, zakochali i nadal żyją w zgodzie ze sobą otoczeni kochającą ich rodziną. 

https://youtu.be/mJW8JvqW1qQ

środa, 10 maja 2017

Zgłoszenie do konkursu "Zamień relację na publikację".





 Przez kilka miesięcy naszego uczestnictwa w projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja! wydarzyło się na tyle dużo, że postanowiłyśmy stworzyć tego prezentację.








Pokaz slajdów trwający ok. 6 minut stanowi przegląd najważniejszych naszych działań. Każde z działań zaopatrzyłyśmy w opis (często z odcieniem humoru). Pojawianiu się kolejnych slajdów towarzyszy muzyka Mozarta. 








Naszą prezentację zgłosiłyśmy na konkurs "Zamień relację na publikację". Czy spodoba się jurorom ? Tego nie wiemy, ale nam się podoba. I to jest najważniejsze. Jeżeli chcecie poznać nasz dotychczasowy dorobek, to zapraszamy na 
 https://youtu.be/CbbrZDVKgpY

Lokalne miejsca pamięci narodowej - gmina Prostki.


 Taki tytuł nosi nasz jeden z dwóch filmów, które zamierzamy zaprezentować w Warszawie na konferencji podsumowującej kolejną edycję projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce". Film ma formę "nietypowej lekcji historii" dotyczącej lokalnych miejsc pamięci narodowej w gminie Prostki.





Film rozpoczynamy od odpowiedzi na pytanie: co to są lokalne miejsca pamięci ? Następny etap filmu to prezentacja"objazdu historycznego" po pobliskich miejscach pamięci (cmentarz w Boguszach, groby w lesie, las pod Kosówką i słup graniczny). Koniec filmu jest początkiem relacji filmowej z objazdu. 





Film udostępniliśmy na youtube 
https://youtu.be/f4Os0vHC_Zg
i wszystkich zachęcamy do jego obejrzenia. Choć od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, nie wolno nam o nich zapomnieć.