niedziela, 30 kwietnia 2017

Kontynuacja naszej ścieżki filmowej.


26 kwietnia 2017 roku - dzięki zabiegom Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach - doszło do spotkania uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach z autorem książki "1656 Prostki" panem Krzysztofem Kossarzeckim.

 Po spotkaniu ogólnym pan Krzysztof został zaproszony przez szóstoklasistów na - wypadające zgodnie z tygodniowym planem szkolnym - dwie lekcje historii i społeczeństwa.



Uczniowie klasy VIa na swojej lekcji zadali panu Kossarzeckiemu wiele ciekawych, niekiedy zastanawiających pytań.


 Uczniowie klasy VIb - w ramach zajęć lekcyjnych - również zadali panu Kossarzeckiemu szereg pytań.


Trzy z nas - uczestniczki byłej edycji projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce" - przedstawiły panu Krzysztofowi obszerne fragmenty wywiadu, jaki przeprowadziły ze świadkiem historii.





My uczestniczki  projektu "Filmoteka Szkolna. Akcja !" brałyśmy udział w obu spotkaniach. Dla nas była to kontynuacja ścieżki filmowej z zadania 3 w grywalizacji, która dotyczyła bitwy pod Prostkami i filmu Jerzego Hoffmana "Potop".

Gotowy jest film "Jeden dzień z życia szkoły".


Zdecydowałyśmy, że fajną pamiątką dla nas i po nas, będzie krótki film. W związku z tym zabrałyśmy się za kręcenie krótkich scenek przedstawiających różne sytuacje i okoliczności pojawiające się w naszej szkole.

Możecie wierzyć nam lub nie, ale całkiem to nie było takie łatwe. Mimo wszystko udało nam się nagrać kilkanaście scenek i połączyć w jedną logiczną całość.

 Scenki postanowiłyśmy porozdzielać wypowiedziami lub myślami występujących w nich uczniów. Całość dobrze wygląda bez przerywników, ale i fajnie z nimi - kwestia gustu. Zresztą zobaczymy, co na to powiedzą nasi "aktorzy".


Film dostępny jest na https://youtu.be/b2a4DjLt6mw
Swoimi wrażeniami podzielcie się w komentarzu pod filmem lub tu na blogu pod naszym zapisem.

Sami tego chcieli.


24 kwietnia 2017 roku ok. godz. 10 przed włączonym komputerem zgromadziła się - oprócz nas i naszego opiekuna - grupka szóstoklasistów - naszych kolegów i koleżanek ze szkoły. Wszyscy chcieliśmy dowiedzieć się czegoś nowego na temat aplikacji mobilnych.



Pani Sylwia Żółkiewska podzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi aplikacji. Poza tym przeprowadziła wykład na temat aplikacji mobilnych ze szczególnym uwzględnieniem bezpłatności i rodzajów. Kilka z tych pomysłów wykorzystamy w niedalekiej przyszłości. 



Istotne okazały się  porady techniczne pani Sylwii. Niewątpliwie usprawnią pracę na lekcji.

środa, 5 kwietnia 2017

Seriale naszych rodziców.



Serial dla młodzieży z 1973 roku w reżyserii Stanisława Jędryki, to jeden z najbardziej popularnych i znanych, nie tylko wówczas, ale też i teraz u nas. Mimo tego, że został nakręcony w czarno-białym kolorze cieszył się ogromną oglądalnością. Powodów takiej popularności było wiele.



Siedem odcinków - po ok. 30 minut każdy - przedstawiało losy grupy młodych ludzi, których określa się mianem "młodzieży trudnej". Wzorcem osobowościowym dla nich był Tolek Banan, z którego czerpali wzór, którego słuchali i którego polecenia wykonywali.




W obecnych czasach brakuje wzorców dla młodych ludzi. Skąd ich brać ? A może właśnie ze starych seriali i filmów ?

W oczekiwaniu na ... .


 "Dom Starych Kobiet" z 1957 roku w reżyserii Jana Łomnickiego, to film ukazujący życie kobiet, które w Państwowym Domu Starości, dopełniają resztę swojego życia. 



Kościół, modlitwa, posiłek, snucie się po korytarzu, przeglądanie zdjęć, ale przede wszystkim wpatrywanie się w okno. Zastanawiające, co czy kogo tak wypatrują ?

Dlaczego są takie smutne ? Gdzie są ich najbliżsi ? Dlaczego ich nikt nie odwiedza ?  Panująca cisza sprawia, że boją się nawet`odgłosu cykającego zegara.





Wniosek z dyskusji:  Nie odcinajmy się od naszych starszych najbliższych. Potrzebują naszej obecności, rozmowy z nami i naszego wsparcia. Sami też kiedyś znajdziemy się na ich miejscu.

Nasza pani ... .

Opiekun naszych grup poważnie myśli o założeniu szkolnego koła filmowego. Jesteśmy jak najbardziej za, bo brakuje nam tego. Uchwyciłyśmy na zdjęciu moment, w którym pomimo braku odpowiedniego - w tym czasie - pomieszczenia, jest pochłonięty wykładem pani Ewy Klonowskiej, która zdradza tajniki tworzenia koła filmowego w szkole. 

Życzymy naszemu opiekunowi powodzenia w tworzeniu koła filmowego w naszej szkole.

Znając naszego opiekuna wiemy, że nastąpi to w niedługim czasie.